Koncert-Oratorium 4 Pory Życia

 

ZAPROSZENIE NA KONCERT – „ORATORIUM – 4 PORY ŻYCIA”

W imieniu Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej Toruńskiej i Parafii św. Jakuba Ap. w Toruniu serdecznie zapraszamy na koncert – „Oratorium – 4 pory życia”, który odbędzie się w dniu 25 marca o godz. 19.30. w Kościele św. Jakuba Ap. w Toruniu.

Termin wydarzenia nie pozostaje bez znaczenia gdyż związany jest on z Narodowym Dniem Życia przypadający corocznie 24 marca, ustanowionym przez Sejm Polski w 2004 r. oraz z Dniem Świętości Życia, który został ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae „proponuję (…) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji”. Dzień ten, patronuje jednocześnie powstałej 25 marca 1992 r Diecezji Toruńskiej, wpisując w jej program działania troskę o każdego człowieka we wszystkich wymiarach jego życia.

Wydarzenie to znakomicie współgrać będzie z charakterem i klimatem gotyckiej świątyni św. Jakuba Ap. w Toruniu. Kompozycja Oratorium została napisana przez młodzież i studentów z zespołów „Na cały Głos” i „Nieboskłonni” którzy działają we współpracy z Radiem Głos z Pelplina. Prezentacja profesjonalizmu a zarazem nowatorskie działanie młodego pokolenia mieści w sobie element edukacyjny i motywujący uczestników tego wydarzenia kulturalnego. Nowatorstwo polegające na połączeniu gotyckiego wnętrza ze współczesną techniką wizualizacyjną oraz muzyką z elementami klasyki i współczesności wpływa nie tylko na atrakcyjność tego koncertu lecz staje się symbolem pokoleniowego wymiaru życia. Bogactwo i fenomen ludzkiego istnienia wybrzmi w Oratorium, które zawiera 13 autorskich utworów mówiących o życiu człowieka od poczęcia do śmierci, tworząc kompozycję następujących po sobie 4 pór życia: Zima (Poczęcie, Ocalenie, Narodzenie); Wiosna (Kobieta, Mężczyzna, Przyjaźń); Lato (Zakochanie, Rodzina, Modlitwa małżonków); Jesień (Starość, Cierpienie, Śmierć ) i Zmartwychwstanie.

 

 


 

Skip to content